גִ'ישוֹקוּ [辞職]

ועדת החקירה לרצח ראש הממשלה לשעבר, אַבֶּה שִינְזוֹֿ [安倍晋三], הצביעה על כשלים חמורים באבטחת אישים ביפן והמליצה בין היתר להעביר את האחריות על אבטחת אישים ממפקדות המשטרה המחוזיות לסוכנות המשטרה הלאומית.

בין היתר ננקטו צעדים משמעתיים נגד מפקד משטרת נארה [奈良], שכשלה באבטחת אבה. כתוצאה מכך דווח שהמפקד מתכוון להתפטר, ולאחר מכן הודיע גם מנהל סוכנות המשטרה הלאומית, נַקַמוּרַה אִיטָרוּ [中村格], על התפטרותו עקב הדו"ח וההמלצות שבצדו.

המילה היפנית להתפטרות מתפקיד רשמי היא גִ'ישוֹקוּ [辞職], ובניגוד לתדמית המקובלת של יפן בישראל, לא מדובר בצעד נפוץ — במיוחד לא בדרג הפוליטי, אבל גם לא בדרג המקצועי.

עוד אגדה אהובה אצלנו היא שפוליטיקאים יפניים שכשלו או ששמם נקשר בפלילים נוהגים להתאבד כעניין שבשגרה, אבל זו תופעה נדירה עוד יותר. בפוליטיקה הלאומית, המקרה האחרון מסוג זה היה של מַצוּאוֹקַה טוֹשִיקַצוּ [松岡利勝], שר החקלאות, היערנות והדיג, שהתאבד בתלייה ב-2007 בעיצומה של פרשייה שבה נחשד באי-סדרים כספיים. זה גם היה המקרה הראשון בתקופה המודרנית (לאחר מלחמת העולם השנייה) שבה שר בממשלה הלך לעולמו כתוצאה מהתאבדות, ומכך אפשר ללמוד עד כמה התדמית במקרה הזה רחוקה מהמציאות. מה שקורה בדרך כלל במקרים כאלה ביפן הוא, כמו בישראל, כמעט כלום.

2 replies on “גִ'ישוֹקוּ [辞職]”

אנחנו אוהבים את החראקירי, זה מה שאנחנו אוהבים. חיתוך הבטן, שפיכה החוצה של המעיים. ואם זה לא קורה מיוזמת המתאבד, אנחנו כבר נעשה לו חאראקירי ציבורי. בכל מקרה אחד הסופרים היפניים הכי אהובים עליי האבד עם חאראקירי – יוקיו מישימה. הספר הראשון שלו שקראתי פתח, כמו אצל משה שמיר, ביציאה של הגיבור מן הים. האחרון שקראתי והרשים אותי "וידיה של מסכה".

אהבתי

זו מילה מעניינת כי המקור הוא "הרקירי", ולדעתי הצורה שמבטאים אותה בעברית, עם ח', באה מהרוסית שבה לא קיים הצליל ה' והוא מוחלף ב-ח' או ג'. אבל גם ביפן יותר נפוץ להשתמש במילה "ספוקו" — הרקירי זו "קריאה" אלטרנטיבית של אותם סימנים באמצעות צלילים יפניים במקום סיניים.

Liked by 1 person

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s