קַסוֹֿ [火葬]

1.

ביפן נהוג לשרוף את גופות המתים ואז לקבור את השרידים באדמה או לאחסן אותם במבנה קבורה. תהליך השריפה נקרא קַסוֹֿ [火葬] — מילולית "קבורת אש". שיעור שריפת הגופות ביפן הוא הגבוה בעולם, עם למעלה מ-99.9% מהנפטרים.

2.

המנהג השתרש ביפן בהשפעת הבודהיזם, שהשריפה היתה מקובלת בו כמו בכל התרבות ההודית שממנה הוא הגיע. האדם הראשון ביפן שתועד במקור היסטורי כמי שגופתו נשרפה הוא הנזיר הבודהיסטי דוֹֿשוֹֿ [道昭], שמת בשנת 700.

3.

שריפת גופות היתה מקובלת במשך מאות שנים רק בקרב השכבות העליונות של החברה. מהמאה ה-14 היא התפשטה גם למאמיני הבודהיזם בשאר האוכלוסייה.

4.

בתקופת מייג'י [明治], במסגרת המודרניזציה והתגברות הלאומנות היפנית על בסיס דת השינטו, גילו האליטות עוינות כלפי הבודהיזם ומאפייניו וגינו אותם כהשפעה זרה על יפן. בין היתר פורסם בשנת 1873 צו ממשלתי האוסר על שריפת גופות, אבל האיסור בוטל שנתיים מאוחר יותר, והמנהג חזר והתפשט במדינה.

5.

ביפנית נשארה עד היום בשימוש מילה נרדפת לקסו, שמהווה עדות למקורה ההודי של שריפת הגופות. המילה היא דַבִּי [荼毘], שהגיעה דרך סין — שם היא בוטאה צַ'פִּי — כתעתיק ל"ג'האפטי" (jhāpeti), שפירושה "לשרוף" בשפת פאלי, שפת האזור שבו החל הבודהיזם את דרכו.

9 replies on “קַסוֹֿ [火葬]”

חבל שאצלנו, אל-יהוד, אסורה שריפת הגופה. ככל הנראה בת זוגי ואני נשרוף את גופותינו, ונבקש שיפזרו אפרנו בים או במדבר. יש לי גם רעיון של עציץ ענק, כמו שיש ברחובות הערים, בתוכו יושם האפר ויעורבב עם אדמה ויישתלו בו עצים יפים.

אהבתי

תראה, הכל ענין של פרופורציות. הקטקומבות ברומא הן מלאכת מחשבת של בנייה/קבורה של גולגלות נזירים, הפרמידות היו משכן מלכותי למתים רבים, כולל הסוס של פרעה. הגנגס כבר שכח את מליוני הנשרפים על גדותיו ושייריהם מושלכים אליו. אני חושב ששיטת הקבורה הפרסית העתיקה, זורואסטרים, של השלכת הגופה למקום בו יש אוכלי נבלות, נשרים ושמירה על המיחזור הטבעי של החומרים האורגניים.

אהבתי

מצד שני כל התרבויות האלה (חוץ מההינדו) הצליחו לקבור גם את עצמן, אז אולי לא טוב להצטיין מדי בתחום הזה.

Liked by 1 person

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s