קוֹקוּרַה [小倉]

המטרה המקורית של הפצצה האטומית השנייה שהוטלה על יפן, "איש שמן", לא היתה נגסקי [長崎] אלא עיר אחרת באותו אי — קוֹקוּרַה [小倉], שהיא כיום חלק מהעיר קִיטָה-קְיוּשוּ [北九州] ("צפון קיושו").

בקוקורה היו מפעלי נשק גדולים (כיום יש במקום פארק — המיקום מסומן במפה) שמעליהם תוכנן להתבצע הפיצוץ ב-9 באוגוסט 1945, אבל עקב ראות לקויה שלא אפשרה לזהות את המטרה גם אחרי מספר ניסיונות, המשיך המפציץ לנגסקי, הבאה בתור ברשימת המטרות. בשלב מוקדם יותר של תכנון המתקפות האטומיות, יעד התקיפה השני — אחרי הירושימה ולפני קוקורה ונגסקי — היה קיוטו, בעצמה עיר תעשייה חשובה. על נסיבות הסרתה מהרשימה, בזכות חשיבותה התרבותית, אפשר לקרוא כאן. קוקורה, שתחילתה ב-1602 בטירה פאודלית בשם זה, היתה בין היתר עיר מגוריו של הסמוראי הנודע מִיָאמוֹטוֹ מוּסָשִי [宮本武蔵], מחבר "ספר חמש הטבעות" (גוֹרִין-נוֹ-שוֹ) [五輪書]. מיאמוטו חי שם כשבע שנים תחת חסות הדָאימְיוֹ [大名] (שליטים פאודליים) המקומיים — משפחות אוֹגָסַווַרַה [小笠原] והוֹסוֹקַווַה [細川], ועד היום נמצאת בעיר אנדרטה לזכרו, שהוקמה ב-1654 על ידי בנו המאומץ, מיאמוטו אִיאוֹרִי [宮本伊織].

One reply on “קוֹקוּרַה [小倉]”

את זה לא ידעתי. היינו במוזיאון ב"הירוסימה". המיצג של נפילת הפצצה מעורר ממש את התחושה האיומה של "היות עם הפצצה" כשהיא נופלת. עיר יפה מאוד. היה יום גשום. נסענו בתחבורה ציבורית. אהבנו כל רגע.

אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s